Objednejte se u nás na tel.: 739 817 130

Co se může přihodit při léčbě fixním aparátem

Při léčbě rovnátky můžete narazit na některé neočekávané problémy mezi kontrolami. Níže jsou uvedeny příklady obvyklých problémů a způsoby, jak postupovat, pokud se u Vás objeví.
Pokud zde Váš problém není uveden, volejte naší ordinaci a my Vám poradíme, popřípadě nabídneme co nejbližší termín návštěvy.


ZE ZUBU SE VÁM UVOLNIL KROUŽEK NEBO ZÁMEK 

Udržujte místo čisté, co nejdříve si zavolejte pro termín návštěvy, zcela uvolněné součásti aparátu se snažte uchovat a přinést s sebou, ostré části případně kryjte voskem.


ZAKONČENÍ DRÁTĚNÉHO OBLOUKU JE OSTRÉ, PŘÍPADNĚ PÍCHÁ DO TVÁŘE 

Prstem zkuste drátek přitlačit k zubu, nepodaří-li se Vám problém vyřešit, zavolejte si pro termín do ordinace a zatím používejte ochranný vosk.


ZTRATILI JSTE BAREVNOU GUMIČKU VÁZAJÍCÍ ZÁMEK K OBLOUKU

Volejte si do ordinace pro termín návštěvy.


POCIŤUJETE MÍRNOU CITLIVOST AŽ BOLESTIVOST ZUBŮ 

Mírnou bolestivost při ortodontické léčbě je třeba očekávat. Obzvláště několik dní po nasazení aparátu a dále po pravidelných kontrolách, kdy dochází k aktivaci součástí aparátu. Tyto nepříjemné pocity je možné mírnit analgetiky, nejlépe Paralenem. Pokud jsou Vaše zuby citlivé, upřednostňujte měkkou stravu.


ÚSTNÍ HYGIENA

Před nasazením fixního aparátu je vhodné navštívit dentální hygienistku. Poradí Vám s výběrem pomůcek pro správnou ústní hygienu, odstraní zubní kámen a pigmentace. Po nasazení rovnátek s Vámi nacvičí používání zubních kartáčků a dalších hygienických pomůcek tak, aby Vaše rovnátka zůstala čistá a lesklá a tím pádem i maximálně funkční.  Čistěte pečlivě všechny součásti aparátu a všechny plochy zubů, včetně přechodu dásně na zub. Špatně přístupná místa dočistěte jednosvazkovým (solo) kartáčkem. Mezizubním kartáčkem větších rozměrů čistěte prostor pod drátěným obloukem spojujícím zuby. Rovnátka nebrání v běžném používání mezizubních kartáčků. Je vhodné čistit i jazyk. Jednou za týden vyčistěte zuby a mezizubní prostory fluoridovým preparátem (např. Elmex Gelée), který koupíte v lékárně. Při čištění buďte pečliví, nespěchejte. V dobře osvětleném zrcadle vždy zkontrolujte jednotlivé součásti aparátu, včas tak odhalíte uvolněný zámek, či kroužek a včasnou nápravou v ordinaci tak zbytečně neprodlužujete čas Vaší léčby. 


JÍDLO

Je důležité uvědomit si, že konzumace některých potravin může rovnátka poškodit. Pamatujte, že každý uvolněný zámek může prodloužit léčbu i o několik měsíců. Vyvarujte se následujícím potravinám: topinky, kukuřičné lupínky, ořechy, led, karamely, popcorn, žvýkačky. Tvrdé ovoce a zeleninu jako je jablko nebo mrkev nakrájejte na malé kousky a vkládejte do úst. Po každém jídle si vyčistěte zuby zubním kartáčkem! Vyvarujte se vkládání cizích předmětů do úst (např. tužky) – nákusem může dojít k uvolnění zámku.


420 739 817 130

Objednání a kontakt

Objednejte se u nás na telefonním čísle:

Kde sídlíme?

Najdete nás v Městské nemocnici s poliklinikou Uherský Brod,
Budova C, 3. patro,
Partyzánů 2174,
688 01  Uherský Brod

Nahoru